Akne ve Akne Rozasea

Deri Hastalıkları

Akne

En sık görülen cilt hastalıkları arasında yer alan ve tıbbi adı “akne vulgaris” olan akne; yaşam kalitesini azaltan bir sorun olarak kabul edilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen akne oluşumları kişinin öz güvenini azaltan ve ilerlemesi halinde sosyal yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen bir sorun olduğu için uzman dermatologlar tarafından tedavi edilmelidir.

Kıl foliküllerinde kalınlaşma, siyah nokta oluşumu, aşırı sebum üretimi ve mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkabilen akne; yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde oluşabilir. Yağ bezlerinin bulunduğu tüm bölgelerde belirebilen akne; özellikle ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte daha sık oluşmaya başlar.

Akne Tedavisi

Akne tedavisinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için hastaların detaylı muayene edilmesi gerekir. Cilt yapısı, hormon dengesi, kullanılan medikal ilaçlar, kişinin yaşı ve yaşam tarzı gibi faktörler akne tedavisi belirlenirken yol gösterici olacaktır. Akne oluşumuna neden olan temel unsurlar belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilebilir.

Akne tedavilerinin temel amacı ciltte kalıcı iz oluşumunu engellemektir. Akne tedavisi hızla sonuç vermeyebilir; bu süreç içerisinde hastaların sabırlı olması ve doktorların önerilerine uymaları gerekmektedir.

Akne tedavisi; hastaya özel planlanması gereken bir süreçtir. Hastaların ihtiyaçları ve aknelerin şiddeti göz önünde bulundurularak topikal akne ilaçları, azeleik asit, antibiyotik, antiseptik cilt temizleyicileri gibi medikal tedaviler kullanılabilir.

Akne Rozasea

Yüzün orta kısımlarında kızarıklık, yangı ve iltihaplı sivilcelerin oluşmasıyla karakterize olan “Akne Rozasea” 30’lu yaşlardan itibaren görülen bir cilt hastalığıdır. Ciltteki kılcal damarların genişlemesi ve sonucunda çene, burun, yanaklar ve alında bulunan kılcal damarların belirginleşmesine yol açan bu hastalığın ardında çeşitli nedenler olabilir.

Genetik yatkınlık, psikolojik etmenler, bağışık sisteminin zayıflaması, enfeksiyon ve çevresel faktörler akne rozasea belirtilerinin görülmesine yol açabilir. Dört ayrı klinik döneme ayrılan bu hastalığın ilk evresinde yüzde yanma ve kızarıklıklar oluşur. İkinci evrede kızarıklıklar kalıcı haline gelir ve kılcal damarlar belirginleşmeye başlar. Üçüncü evrede kızarıklıklar koyulaşır, kalıcı hale gelir ve sivilce oluşumu gözlenir. Dördüncü evrede ise gözlerde yanma ve burunda kızarıklıklar oluşur.

Akne Rozasea Tedavisi

Hastalığın hangi evrede olduğu doğrultusunda dermotologlar farklı tedavi yöntemleri uygulayabilir. Hastalığın ilk evrelerinde topikal tedaviler; hastalığın ilerlemesine bağlı olarak sistematik tedaviler tercih edilebilir. Kılcal damarların artış göstermesi ile birlikte lazer tedavisi de akne rozasea tedavisinde kullanılmaktadır.