Benler ve Deri Tümörleri

Fabulous In Every Way.

Benler

Genetik faktörler sebebiyle doğuştan, kimyasallara ya da güneş ışığına maruz kalınması sonucu sonradan oluşan benler, hemen hemen herkeste görülebilen; farklı renklere ve boyutlara sahip deri lezyonlarıdır. Normal şartlar altında bir kişinin benlerinin olması o kişinin sağlığı ile ilgili endişe yaratacak bir durum olarak değerlendirilmez.

Zaman içerisinde benlerde değişim meydana gelirse kişilerin en kısa sürede dermatologlara başvurması gerekir. Benlerin rengi koyulaşmışsa, benler büyümüşse, şekilleri değişmişse ve çevrelerinde daha küçük ben oluşumları meydana gelmişse bu farklılaşmanın sebebinin tespit edilmesi gerekir. Normalde sağlık için bir tehdit olmayan benler; değişimleri ile birlikte ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Benlerdeki her değişiminin cilt kanserinin belirtisi olduğunu söylemek doğru olmasa da dermatologlara gidilmesinde fayda olacağı unutulmamalıdır.

Deri Tümörleri

Deride farklı nedenlerle kitleler oluşabilir. Deri tümörü olarak adlandırılan bu kitleler iyi huylu, iyi huylu olmasına rağmen kansere dönüşme riski taşıyan ve kötü huylu olmak üzere üç ana kategoride incelenmektedir.

İyi Huylu Deri Tümörleri: Et benleri (nevüsler), epidermoid kistler, lipomlar vb. deri tümörleri iyi huylu olarak adlandırılır. Deride var olan ancak şekil değiştirmeyen, kontürleri belirsizleşmeyen, kaşınmayan, kanamayan ya da renk değiştirmeyen lezyonlar genel anlamda iyi huylu olarak kabul edilirler.

İyi Huylu Ama Cilt Kanserine Dönüşme Riski Taşıyan Deri Tümörleri: Kişide var olan iyi huylu tümörlerin kansere dönüşme riski %10’dan fazla ise mevcut tümörler “prekanseröz” olarak sınıflandırılır. Güneş ışığı, radyasyon ve kimyasallara maruz kalınması sonucu oluşan “aknitik kertozis”; yaşlılıkla birlikte görülen “Bowen hastalığı”; arseniğe maruz kalınması sonucu gelişebilen “arsenik keratozis”; ağız içerisinde görülen “lökoplaki” gibi oluşumlar prekanseröz tümörlere örnek gösterilebilir.

Kötü Huylu Deri Tümörleri: Genellikle açık tenli olup güneş ışığına fazla maruz kalan kişilerde görülen kötü huylu tümörler cilt kanserine yol açabilir. Vücuttaki deri tümörlerinin hepsinin köyü huylu (malign) değildir, ancak özellikle zararsız görülen benler veya et benleri şeklen farklılaşmışsa; yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi tehlike işareti olarak düşünülebilir. Kötü huylu deri tümörleri arasında en sık karşılaşılan “Bazal Hücreli Karnisom” olarak bilinen tümörlerdir. Bir diğeri Skuamöz Hücreli Karnisom olarak adlandırılır  ve genetik faktörler, güneş ışınlarına maruz kalınması, kimyasallar vb. farklı nedenlerle oluşabilir. Kötü huylu deri tümörlerinin en tehlikesi ise “Malign Melanom” olarak bilinen deri tümörüdür ve cerrahi yollarla tedavi edilmektedir.

Deri Tümörü Oluşumu Nasıl Önlenir?

Deri tümörü oluşumunu önlemede en önemli faktörün güneş ışığından korunmak olduğu unutulmamalıdır. Özellikle açık tenli kişilerin güneş koruyucuları sürmeden güneşe maruz kalmamaları veya güneşten korunamıyorlarsa uygun giysileri giymeleri gerekir. Tümörler genetik nedenlerle ve ilerleyen yaşa bağlı olarak görülebileceği için istenmeyen sağlık sorunlarından korunabilmek adına tedbirli olunması önerilir. Kişi, cildinde farklılaşma görmesi halinde dermatologlara başvurmalı ve bu değişimin nedenini kesinleştirmelidir.