Botulinum Toksin

Dermokozmetik Uygulamalar

Botulinum Toksin

Ameliyatsız estetik denilince akla ilk gelen uygulamalardan biri de Botulinum Toksindir. Hızlı sonuç alınan ve uzman dermatologlar tarafından gerçekleştirildiğinde cildin daha genç bir görünüme sahip olmasını sağlayan Botulinum Toksin, günümüzde hem kadınlar hem de erkekler tarafından en sık tercih edilen cilt gençleştirme yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Botulinum Toksin Nedir?

Lokal anestezik etkisi olan kremin cilde uygulanmasının ardından yüzdeki kırışıklıklara Clostridium Botulinum adlı bir bakteri tarafından üretin proteinin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen Botulinum Toksin, kasların fonksiyonunu geçici olarak azaltan ve bu şekilde kırışıklıkları gideren bir uygulamadır.

Botulinum Toksin seanslarından önce dermatologlar; uygulama yapacakları kişinin yaşını göz önünde bulundurup cilt yapısını, yaşlanma kırışıklıklarının düzeyini, mimik çizgilerini ve ciltteki sarkmalarını inceleyerek tedavi planını şekillendirirler. Botulinum Toksin seanslarının kişiye özel olarak planlanması gerekir; böylece en verimli sonuçlar alınabilir.

Hangi Bölgelere Botulinum Toksin Uygulanır?

Alında, kaşlar arasında, yanaklarda, dudak çevresinde, burun çevresinde, göz çevresinde ve boyun bölgesinde, meydana gelen kırışıklıklar Botulinum Toksin tedavisi ile giderilebilir. Botulinum Toksin uygulaması yaptırmak isteyen kişilere kalıcı bir etkisi olmadığının mutlaka anlatılması gerekir. İlk tedavinin uygulanmasından sonra yaklaşık 4-6 aylık bir süreçte Botulinum Toksin etkileri korunur, seans sayısı arttıkça işlemin kalıcılık süresi uzar.

Botulinum Toksin Hangi Amaçlarla Gerçekleştirilir?

Botulinum Toksin genellikle zaman içerisinde oluşan mimik kırışıklılarının giderilmesi amacıyla uygulansa da aşırı terleme tedavisi için de tercih edilebilir. Koltukaltı, el ve ayak bölgelerine enjekte edilen Botulinum Toksin terleme sorununa çözüm sunabilir. Aynı zamanda; çene hatlarının belirgin hale getirilmesi ve baldır kaslarının ince gösterilmesi amacıyla da Botulinum Toksin uygulaması yapılabilir.

Botulinum Toksin Uygulamalarının Avantajları ve Yararları

  • Mimikler nedeniyle oluşan kırışıklıkları kasları bloke ederek düzelten bu süre zarfında da cildin onarılmasını sağlayan Botulinum Toksin, seans sürelerinin kısalığı ve hızlı etkisiyle kişinin görünümünü iyileştirir.
  • Aşırı terleme sorunu yaşayan ve soğuk havalarda dahi terleyen kişilerin; el, ayak ve koltukaltı bölgelerine yapılan Botulinum Toksin uygulaması sonrasında hayat kaliteleri artar.
  • Botulinum Toksin, kırışıklıkları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen diğer uygulamalarla kıyaslandığında oldukça kolay ve pratik bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Seanslar sonrası kişi hızla günlük hayatına geri dönebilir.

Botulinum Toksin günümüzde en sık gerçekleştirilen ameliyatsız estetik uygulamalarının başında yer alır. Botulinum Toksin yaptırmaya karar verenlerin mutlaka konusunda uzman ve deneyimli dermatologlardan destek almaları gerekir.