Cilt Bakımı – Akne Tedavisi

Dermokozmetik Uygulamalar

Akne Tedavisi

Çoğunlukla ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerin etkisiyle görülmeye başlayan ancak her yaştan kişide ortaya çıkabilen akneler, yaygın olarak görülen cilt problemleri arasında yer alır. Kişinin görünümünü olumsuz yönde etkileyen akneler; enfeksiyonlu ve iltihaplı lezyonlar şeklinde görülebilir ve ciltte iz bırakabilir.

 

Cilt bakımı yapılmadığı takdirde yayılabildiği için zaman içerisinde kişinin psikolojisi üzerinde de olumsuz etkilere neden olan bu cilt problemi; yağ bezlerinin salgıladığı “sebum” maddesinin cilt yüzeyine ulaşamaması nedeniyle oluşur. Kişinin sebum üretiminin normalden fazla olması, genetik faktörlerin etkisi, hormonal değişimlerin yaşanması ve kıl foliküllerinin sebumla tıkanması sonucu sivilceler oluşur.

 

Akne problemi nedeniyle sorun yaşayan kişilerin dermatologlara başvurması, sivilce oluşumunun ardındaki nedenleri öğrenip cilt bakımlarını yaptırmaları gerekir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen dermakozmetik uygulamalarla ve ilaçlarla sivilce problemi giderilebilir.

Akne Problemi Olan Kişiler Neden Cilt Bakımı Yaptırmalıdır?

Cildin gözeneklerinin tıkanması sonucu ortaya çıkan akneler kişilerde estetik sorunların meydana gelmesine neden olur. Kimi zaman evlerde cilt bakımları yapılsa da maalesef istenen sonuç elde edilemez. Bunun temel sebebi cilt bakımlarının kişiye özel kurgulanması gerektiğidir. Kişinin cildi analiz edilmeden gerçekleştirilen cilt bakımları beklenen başarıyı sağlamayacaktır. Akne problemi yaşayan ve akne izleri nedeniyle cildi bozulan kişiler dermatologlardan yardım alarak cilt sorunlarından kurtulabilirler.

 

Cilt bakımı yapılmadan önce kişinin cilt yapısı, cilt sorunları, aknelerin ortaya çıkış nedeni belirlendikten sonra yapılması elde edilen sonuçların başarısını arttırır. Cilt bakımlarının sadece sorun meydana geldikten sonra değil, sorun meydana gelmeden önce yaptırılması da ihmal edilmemelidir. Oluşabilecek cilt sorunlarının önlenmesi adına gerçekleştirilen cilt bakımları kişilerin cildinin sağlıklı olması adına tercihten çok gereklilik olarak düşünülmelidir.

Akne Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Medikal Tedaviler: Akne tedavisinin temeli cildin temizlenmesinden ve kremlerin kullanılmasından oluşur. Kullanılan kremler akne tedavisinde işe yaramazsa ağız yoluyla alınan ilaçların kullanılması önerilir. Genellikle krem ve ilaç tedavisi bir arada uygulanarak tedavinin başarısının arttırılması amaçlanır.

Cilt Mezoterapisi: Cildin mezoderm tabakasına cilt sorunlarının çözümünü sağlayan vitamin, mineral ve kolajen üretimini arttıran içeriklerin enjekte edilmesiyle cildin altındaki hücreler canlandırılır. Akne tedavisinde sadece cildin yüzeyine uygulanan kremlerin yeterli gelmemesi durumunda mezoterapi yöntemi tercih edilebilir.

PRP: Ciltteki kolajen üretimini tetikleyen PRP uygulaması da akne ve akne izi tedavisinden oldukça etkilidir. Cildin yenilenmesini sağlayan bu uygulama ile cilt sorunları giderilirken aynı zamanda cildin gençleştirilmesi de sağlanabilir. Özellikle sivilce izlerinin giderilmesi ve ergenlik döneminde oluşmayan sivilcelerin tedavisinde PRP yöntemi tercih edilebilir.