Dolgu

Dermokozmetik Uygulamalar

Dolgu

Yaş aldıkça yılların izi yüzümüzde yer eder. Cildimizde yüzeysel ya da derin kırışıklıklar oluşur, yara izleri belirginleşir, sarkmalar ortaya çıkar ve çukurlar meydana gelir. Tüm bu değişimlerle beraber yüzümüzde yaşlanma belirtilerinin hakimiyeti boy gösterir. Sarkmalar ve kırışıklıklar yüzümüzde daimi olarak yorgunluk ifadesinin oluşmasına neden olur. Aynaya baktığımızda moralimiz bozulur ve ister istemez öz güvenimiz azalır. Tüm bu sorunlardan kurtulmak için ise basit; basit olduğu kadar da etkili bir yöntem vardır.

 

Dolgu; yaklaşık yarım saatlik bir seans sırasında vücut için herhangi bir zararı bulunmayan maddelerin cilt altına enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilen; cildi gençleştiren, yüz hatlarına şekil veren ve aynı zamanda gergin bir görünüme kavuşmasını sağlayan dermakozmetik bir uygulamadır. Uygulama öncesi dolgu yapılacak alana anestezik kremler sürülerek kişilerin acı ve ağrı hissetmesinin önüne geçilir. Sonuçları seans sonrası fark edilebilen dolgu uygulamasının asıl etkisi uygulamadan yaklaşık bir ay sonra kesin bir şekilde ortaya çıkar. Dolgu yaptırmayı düşünenlerin mutlaka dermatologlara başvurması gerekir.

Dolgu Hangi Amaçla Uygulanır?

Dolgu uygulamasının temel amacı zaman içerisinde ciltte oluşan deformasyonların giderilmesi ve kişinin daha genç, daha güzel görünmesini sağlamaktır. Bu kapsamda dolgu uygulamasının;

 

  • Dudakları şekillendirip kalınlaştırmak,
  • Dudak çevresindeki kırışıklıkları gidermek,
  • Çene hattını düzeltmek,
  • Kaşlar arasındaki derin çizgileri doldurmak,
  • Yara izlerini azaltmak,
  • Yüzde meydana gelen sarkmaları azaltmak,
  • Elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak,
  • Sivilce izlerini yok etmek amacıyla uygulandığı söylenebilir.

Dolgu Maddeleri Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Yüz dolgusu uygulamasında kullanılan maddelerin özellikleri uygulamanın başarısını ve dolayısıyla dolgu yaptıran kişilerin memnuniyetini doğrudan etkiler. Alerjik reaksiyonlara yol açmayan, uygulandığı alanda tutunma özelliğine sahip olan, uygulanma aralığı uzun olan, kolay uygulanabilen ve uygulandığı alanda sert kitleler oluşmasına yol açmayan dolgu maddeleri yüz dolgusunun altın standartları olarak kabul edilir.

 

Unutulmaması gereken temel konu; dolgu uygulamalarının kalıcılığını kullanılan dolgu maddesinin özelliği kadar; kişinin cilt yapısının, yaşının, cildinin esnekliğinin ve uygulama yapılan bölgenin özelliğinin de etkileyebileceğidir.

Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark Nedir?

Ameliyatsız estetik uygulamaları arasında yer alan botoks ve dolgu zaman zaman karıştırılmaktadır. Dolgu cildi dolduran ve yüzü şekillendirirken kırışıklıkları gideren bir uygulamadır. Botoks ise yüz kaslarının hareketliliğini bloke ederek kırışıklıkları tedavi eden bir uygulamadır. Botoks ve dolgu birbirlerinden apayrı dermakozmetik uygulamalardır ve cilde enjekte edilen maddeler açısından da farklılık gösterirler.