Egzama ve Atopik Dermatit

Deri Hastalıkları

Egzama

Genellikle çocukluk döneminde başlayan ve kronik bir seyri olan egzama hastaların hayat kalitelerini olumsuz yönde etkileyebilen bir deri hastalığıdır. Tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte ortaya çıkışındaki temel faktörün cildin bariyer özelliğini kaybetmesi ve bu kayba bağlı olarak cildin su tutma özelliğinin azalması olarak açıklanabilir. Cildin koruyucu kalkanının güçsüzleşmesinin ardında bağışıklık sisteminin zayıflaması, yoğun strese maruz kalınması, kimyasal maddelerle temas edilmesi gibi farklı unsurlar olduğu düşünülür.

 

Cildin suyu muhafaza etme özelliğinin azalması ile birlikte ciltte kuruluk başlar ve bu kuruluğa kaşıntı eşlik eder. Su kaybına neden olan bariyer özelliğinin azalmasının diğer bir olumsuz sonucu da cildin alerjen maddelere karşı savunmasız kalmasıdır. Kuruyan ve kaşınan ciltte alerjik reaksiyonlar da görülmeye başladığında egzamanın şiddeti artar. Aynı şekilde vücut mikroplarla olan savaşını da gerçekleştiremediği için egzama görülen hastalarda enfeksiyonlara da rastlanabilir.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Deride kuruluk, şişlik, pullanma, kaşıntı, su toplamaları ve kabuklanma gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkan egzama hastaların hayat kalitesini azaltan ve özellikle çocuklarda sıkıntılı zamanların yaşanmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Genellikle alerjik nedenlerle ortaya çıkan egzama “atopik dermatit” olarak adlandırılır.

Egzama Tedavisi

Egzama tehlikeli olmamasına rağmen rahatsızlık verici bir hastalık olduğu için dermatologlara başvurulması gerekir. Egzamaya yol açan faktör belirlendiği takdirde egzama oluşumunun önlenmesi mümkündür. Egzama oluştuktan sonra yan etkilerin giderilmesi için alerji hapları, kortizon iğneleri ve kremler kullanılarak yan etkileri hafifletilebilir.

Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)

Egzamanın bir türü olan atopik dermatit alerjik nedenlere bağlı olarak meydana gelen egzama türü olarak tanımlanabilir. Burun kenarlarında, kulakta, sırtta, saç derisinde , ellerde ve vücudun genelinde ortaya çıkabilen bu deri hastalığı kaşıntıya neden olur. Yoğun kaşıntı nedeniyle uyumak zorlaşır, uyku azlığı nedeniyle vücut strese girdiğinde ise atopik dermatit şiddetlenir.

 

Çocukluk döneminde sıklıkla rastlanan bu deri hastalığı, ilerleyen yaşlarla da görülebilir. En önemli belirtisi kaşıntı olmakla birlikte cilt kuruluğu, sızıntılı lezyonlar ve kızarıklık oluşumu ile de ortaya çıkabilir.

Atopik Dermatit Tedavisi

Atopik dermatit tedavisinde cilt kuruluğunun giderilmesi adına cildin nemlendirilmesi gerekir. Vücutta enfeksiyon oluşumun baskılanması ve egzamaya neden olabilecek alerjenlerden uzak durulması hastalığın oluşmasını önleyebilir. Aynı zamanda bu aşamalar hastalığın belirtilerinin geriletmesi için tedavi amacıyla da kullanılmaktadır.