Kimyasal Peeling ve Enzim Peeling

Dermokozmetik Uygulamalar

Kimyasal Peeling

Yüzeysel kırışıklıkların, cilt lekelerinin, ölü derilerin, akne izlerinin ve siyah noktaların giderilmesi için etkin bir yöntem olan kimyasal peeling; cildin canlandırılmasına ve pürüzsüzleşmesine katlı sağlar.

 

Kişinin cilt yapısı incelenerek gereksinimleri doğrultusunda farklı kimyasal içeriklerin birleştirilmesi sonucu elde edilen karışımın temiz cilde sürülmesi yoluyla gerçekleştirilen kimyasal peeling uygulaması, hızla etkisini gösterir.

 

Kimyasal peeling sırasında ciltte soyma işlemi yapıldığı için seans sonrası kişinin görünümünde farklılık elde edilebilir. Derin kırışıklıkların ya da cilt sarkmalarının giderilmesinde etkili olmayan kimyasal peeling, dönem dönem yeniden tekrarlanabilir.

 

Kimyasal peeling sırasında soyma derinliği kişinin cildinin gereksinimleri doğrultusunda belirlenir. Cilt ne kadar soyulursa elde edilen sonuç o kadar etkili olur fakat iyileşme sürecinin uzayacağı unutulmamalıdır. Kimyasal peeling kolay uygulanabilen ve uzman dermatologlar tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça güvenli olan bir yöntemdir. Seans sırasında kişi geçici bir yanma ve batma hissedebilir; bu belirtilerin oluşması oldukça normaldir.

Kimyasal Peeling Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Kimyasal peeling yaptıran kişilerin ciltlerinde soyma derinliğine bağlı olarak kabuklanmalar oluşabilir. Bu kabukların kesinlikle koparılmaması gerekir. Kabukların kaldırılması ciltte yara izlerinin oluşmasına yol açabilir; bu nedenle sabırlı olunması önerilir.

 

Kimyasal peeling seansından sonra güneşe çıkılmaması, tıraş olunmaması, epilasyon yaptırılmaması önerilir. Detaylı bilgiyi dermatologlar sunacaktır.

Enzim Peeling

Tüm cilt tiplerine uygulanabilen enzim peeling, ciltte leke oluşumunu etkileyen mekanizmayı baskılar. Yaşlılık lekeleri, melazma adı verilen doğum lekeleri ve güneş lekeleri başta olmak üzere tüm lekelerin giderilmesinde etkili bir yöntem olarak kabul edilen enzim peeling uygulaması iki ayrı aşamadan oluşmaktadır.

 

Enzim peeling uygulamasının ilk aşamasında cildi temizleme özelliğine sahip bir maske uygulaması yapılır. Maske yüzde 8 -12 saat  bekletildikten sonra ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşama hastanın kendisine önerilen kremi kullanmasını kapsar ve yaklaşık 3 aylık dönemde bu kremlerin kullanılması gerekir.

 

Enzim peeling ile cilt hassas bir şekilde tazelenir ve bu özelliği enzim peeling uygulamasını hassas ciltli kişiler için tercih nedeni haline getirir. Ciltteki enfeksiyonların giderilmesi ve cildin canlanması adına etkili olan bu peeling yöntemi sonrası kişilerin ciltlerinde uzun dönemli iyileşmeler oluşur.

 

Yüz, boyun, dekolte, el, bacak ve cilt lekelerinin bulunduğu alanlara uygulanabilen enzim peeling uzman dermatologlar tarafından uygulandığı takdirde hızlı sonuç veren dermakozmetik uygulamaları arasında yer alır.