Lazer Epilasyon

Dermokozmetik Uygulamalar

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüy problemi hem kozmetik hem de kişisel hijyen açısında rahatsızlık yaratır. Zaman alan, özgürlüğü kısıtlayan ve aynı zamanda özgüveni azaltan istenmeyen tüylerden kurtulmak için farklı yöntemler olsa da bu yöntemlerin geçici çözüm üretmesi lazer epilasyon seanslarına gösterilen ilgiyi arttırmaktadır.

 

Kıllarda azalmaya neden olan ve çoğu zaman istenmeyen tüyleri sorun olmaktan çıkaran lazer epilasyon seansları uzman dermatologlar tarafından, FDA onaylı lazer epilasyon cihazları ile gerçekleştirilmelidir. Böylelikle güvenle uygulanabilen lazer epilasyon kişilerin yaşam kalitesini arttırabilir.

Lazer Epilasyon Seanslarından Önce…

Lazer epilasyonu yaptırmak isteyen kişilerin uzmanlardan destek alması ve hijyenik koşulların karşılandığı merkezleri tercih etmesi gerekir. Lazer epilasyon seanslarından önce; epilasyon yapılacak kişinin kıl rengi, ten rengi, kılların derinliği ve cilt rengi  gibi unsurlar dermatologlar tarafından belirlenmeli ve en uygun lazer epilasyon yöntemi tercih edilmelidir. Ciltte yanık oluşmaması, kalıcı renk değişimlerinin meydana gelmemesi ve kişilerin seans sonrası konforlarının sağlanması adına lazer epilasyonda seans öncesi hazırlıklar çok önemlidir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi: Dalga boyu 755 nanometre olan Alexandrite lazeri ciltteki melanini hedef alır. Bu nedenle açık tenli ve koyu renk kıllara sahip kişilerde tercih edilir. Seans sonrası cildi pürüzsüzleştiren Alexandrite lazer epilasyon yöntemi, kılları ısıtarak kıl köklerini tahrip edip kılları zayıflatmayı amaçlar. Yüz bölgesi haricinde vücudun tüm bölgelerinde güvenle kullanılabilen Alexandrite lazer, lazer epilasyon amacıyla ilk kez kullanılmaya başlayan lazer çeşididir. Etkili sonuç alınması için gereken seans sayısı kişiden kişiye değişebilir.

 

Diode Lazer Epilasyon Yöntemi: 810 nanometrelik dalga boyuna sahip olan Diode lazer halk arasında “ütüleme epilasyon” olarak da bilinir. Epilasyon başlığı ciltte gezdirildiği için Diode lazer ütü lazer olarak anılmaktadır. Alexandrite lazer yönteminin koyu tenlerde uygulanamaması nedeniyle geliştirilen Diode lazer, vücudun yüz dahil olmak üzere tüm bölgelerinde güvenle kullanılabilir. Dalga boyu Alexandrite lazere göre daha büyük olduğu için Diode lazer ışını doğrudan kıl foliküllerine ulaşabilir, bu nedenle koyu renkli ciltlerde de etkili sonuçlar alınabilir.

 

Nd:Yag Lazer Epilasyon: 1064 nanometrelik dalga boyu ile kıl köklerini besleyen kılcal damarlara ulaşıp, onları etkileyebilen Nd: Yag lazer; çok koyu tenler de dahil olmak üzere tüm ciltlere uygulanabilir. Diğer lazer epilasyon yöntemlerine kıyasla seans araları daha geniş olan bu yöntem; kılcal damarların tedavisi için de kullanılabilir. Vücudun tüm bölgelerinde etkili sonuçlar alınmasını sağlayan Nd:Yag lazer epilasyon yöntemi cilt tipinden ve kıl yapısından bağımsız bir şekilde sonuç verir.