Leke Tedavileri

Dermokozmetik Uygulamalar

Leke Tedavileri

Ozon tabakasının incelmesi sonucu güneşin zararlı ışınlarına daha fazla maruz kalınması, hormonal değişimler yaşanması, makyaj malzemelerinin kullanımı ve çeşitli kimyasallara temas edilmesi sonucu ciltte beliren lekeler kozmetik açıdan rahatsız edici olabilirler. Aynı zamanda lekelerin şeklen ve renk olarak değişmesi gibi unsurlar da kişinin sağlığı ile ilgili ipuçları sunabilir.

 

Cilt lekeleri nedeniyle görünümünden rahatsız olan, cildini gençleştirmek isteyen ve daha aydınlık bir cilde kavuşmak isteyen kişiler dermakozmetik leke tedavisi uygulamalarına başvurabilirler. Leke tedavisinde en sık kullanılan ve en olumlu sonuçların alındığı uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Mezoterapi: Cildin mezoderm tabakasına enjekte edilen multi vitamin ve mineraller cildi canlandırarak lekelerin azalmasına ve aydınlık bir görünümün oluşmasına katkıda bulunur. Mezolifting olarak da adlandırılan cilt mezoterapisi; kırışıklıkların, cilt sarkmalarının ve izlerin giderilmesinde de oldukça etkilidir.

 

Kimyasal Peeling: Uygulama yapılacak kişinin cilt analizinin gerçekleştirilmesinin ardından cildi soyma amacıyla bir ya da birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması şeklinde gerçekleştirilen kimyasal peeling; deri katmanlarında kontrollü bir yıkım meydana getirmeyi amaçlar. Cildin kendini onarırken cilt sorunlarının da ortadan kaldırılmasını hedefleyen kimyasal peeling lekelerin, yüzeysel kırışıklıkların, akne izlerinin ve ölü derilerin ciltten temizlenmesini sağlar.

 

Enzim Peeling: Işık Peelingi olarak da bilinen bu yöntemde lekelere neden olan mekanizmanın baskılanması amaçlanır. Güneş ışınları, ilerleyen yaş ve hormonal değişimlerle birlikte meydana gelen lekelerin giderilmesinde enzim peeling en çok tercih edilen dermakozmetik uygulamalar arasında yer alır. Cildi parlatma ve canlandırma özelliği ile de enzim peeling tüm cilt bölgelerinde uygulanabilir.

 

PRP: Kolajen miktarını arttırarak cilt lekelerinin azaltılmasını sağlayan PRP yönteminde kişinin kendi kanı trombositlerinden ayrılarak trombosit zengini bir jel elde edilir. Sonrasında bu jel cildin gençleştirilmesi, kırışıklıkların giderilmesi ve lekelerin azaltılması istenen bölgeye enjekte edilir.

 

Q – Switch Nd: YAG Lazer: Cilt lekelerinden kurtulmak, kalıcı dövmelerini sildirmek ve cildi yenilemek amacıyla başvurulan Q switched Nd: Yag lazer uygulamasının cildin ışıldamasını sağlama özelliğinin de olduğu bilinmektedir.

 

Erbiyum ve Fraksiyonel Lazer: Cilt lekelerinin, izlerin, kırışıklıkların, benlerin ortadan kaldırılması ve cildin gençleştirilmesi için uygulanan erbiyum lazer ve fraksiyonel lazer uygulamaları kişinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen seans sayılarının tamamlanmasıyla olumlu sonuçlar vererek hayat kalitesini arttırır.

 

Leke tedavilerinin mutlaka uzman dermatologlar tarafından uygulanması gerektiğini yeniden hatırlatmak istiyoruz. Uygulamalar konusunda deneyimi olan ve kişinin ihtiyaçlarını doğru analiz edebilen dermatologlar dermakozmetik uygulamaların tüm faydalarının ortaya çıkmasını mümkün hale getirir.