Lekeler

Deri Hastalıkları

Lekeler

Hepimizin cildinde doğuştan ya da yaşımızın ilerlemesiyle birlikte lekeler oluşabilir. Bu lekeler kimi zaman cilt rengimizden koyu renkte olurken; kimi zaman daha açık renkli oluşumlar şeklinde görülebilir.

 

Cilt hastalıkları arasında gösterilen lekeler iyi ya da kötü huylu olabileceği için cildinde leke oluşumu gözlenen kişilerin dermatologlara başvurmaları gerekir. Lekelerin oluşumlarının nedeni ve türlerine göre çeşitli leke tedavi alternatifleri bulunur. Yapılan tetkikler sonucunda lekelerin türünü belirleyen dermatologlar hastalar için en doğru tedavi yöntemini belirlerler.

 

Leke tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemleri arasında; ışık tedavileri, lazerle leke tedavisi, kriyoterapi, enzim ve kimyasal peeling gibi dermakozmetik uygulamalar bulunur.

 

Genetik faktörler, hormonal değişimler, yaşlanma ve güneş ışınlarına maruz kalınması gibi nedenlerle ortaya çıkan lekeler yüzde, ellerde, boyunda, sırtta ortaya çıkabilir.

 

Melasma: Özellikle gebelik döneminde hormonal değişimlere bağlı olarak oluşan kahverengi lekeler, nadiren de olsa erkeklerde de görülebilir. Güneş ışınları ile tetiklenen bu lekeler kozmetik açıdan rahatsız edici olabilmektedir. Melasma lekeleri hamilelik döneminde ortaya çıkmışsa “kloazma” olarak adlandırılır. Ciltte bulunana melanosit hücrelerinin melanin üretiminin artması sonucu oluşan melazma yüzün merkezi bölümünde, yanaklarda ve çene çevresinde oluşabilir. Bazı durumlarda ön kollarda da oluşabilen melazma lekeleri yaz aylarında güneşe daha fazla maruz kalmanın etkisiyle artar.

 

Çiller: Açık tenli kişilerde görülme sıklığı artan çiller, ciltte oluşan milimetrik noktalar olarak tanımlanabilir. Genellikle güneş ışığına maruz kalınması ile artış gösterirler. Sağlık için bir tehlike unsuru olmayan çillerden korunmak için güneşten uzak durulması gerekir.

 

Lentigolar; Güneş ışınlarına fazla maruz kalınması sonucu veya ilerleyen yaşla birlikte görülen; genellikle yüz bölgesinde ve ellerde oluşan büyük ve düz lekelere lentigo adı verilir. Kış aylarında belirginlikleri azalır. Lentigolar sağlık için bir tehdit oluşturmasalar da giderek büyüyorlarsa ve renkleri farklılaşıyorsa dermatologlara başvurulması gerekir.

 

Benler: Genetik faktörler, yaşlanma, kimyasallara ya da güneş ışınları gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilen benler farklı yapıda, boyutta ve türde olabilir. Benlerinde değişim olan kişilerin de dermatologlara görünmesi gerekir. Benlerin iyi huylu olabileceği gibi kanser riski barındırabileceği de unutulmamalıdır.

 

Leke tedavisinin temel amacı kozmetik kaygıların giderilmesi olsa da leke oluşumu sorunu yaşayan kişilerin kozmetik kaygılar haricinde de dermatologlara görünmesi önerilir. Bazı lekeler farklı hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle ben ve deri tümörlerinin de lekelere eşlik etmesi durumunda kapsamlı muayene olunması gerekir.