Mantar Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Mantar Hastalıkları

Mantarlar; deride, tırnaklarda, saç derisinde ve vücudun çeşitli bölgelerinde üreyen mikroskobik organizmalardır. Ortak kullanıma açık duşlarda, spor salonlarında, havuzlarda, otellerde çokça bulunan mantarlar; ayakkabı, terlik ve havlu gibi eşyalardan da bulaşarak deride enfeksiyonlara neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde vücudun geneline yayılabilen bu organizmalar nemli ve sıcak ortamları severler. Mantarlarla temas eden ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde mantar oluşumu gözlenir. Çoğunlukla kıl çıkmayan cilt bölümlerini etkileme eğiliminde olan mantar hastalıkları çocuklarda da erişkinlerde de görülebilir.

Mantar Hastalıklarının Nedenleri

Mantarlar üremek için neme ve sıcaklığa gereksinim duyarlar. Bu nedenle sürekli neme ve ıslaklığa maruz kalan kişiler mantar hastalıklarına yakalanabilir. Kişisel hijyenin yerine getirilememesi, aşırı terleme, ortak kullanıma açık eşyaların kullanılması gibi çeşitli nedenlerle mantar hastalığı meydana gelebilir.

En Sık Görülen Mantar Hastalıkları Nelerdir?

Ayak Mantarı (Tinea Pedis): Candida ve dermatofit adlı maya mantarlarının neden olduğu ayak mantarı hastalığı; ayakları nemli ve ıslak kalan; başka kişilerle aynı ayakkabıyı ya da terliği giyen; kişisel hijyenine çok önem göstermeyen kişilerde görülebilir. En sık görülen dermatofit enfeksiyonu olan bu hastalık halk arasında “atlet ayağı hastalığı” olarak da bilinmektedir. Ayak parmakları arasında başlayan mantar oluşumu, ayak tabanına doğru yayılır; tedavisinde topikal mantar ilaçları kullanılır.

 

Tinea Korporis: Saç derisi haricinde vücudun genelinde meydana gelebilen mantar hastalığına “Tinea Korporis” adı verilir. Kızarıklık, ciltte pullanma ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan bu hastalık yayılma eğilimi gösterir. Göğüs altlarında, ellerde ve kasıklarda sıklıkla gözlenen Tinea Korporis; sistemik ve antifungal ilaçlarla tedavi edilebilir.

 

Tinea Kapitis: Halk arasında saç kıran olarak bilinen bu mantar hastalığı bölgesel saç dökülmelerine yol açar. Kafa derisinde kızarıklıklar ile kendini belli eden bu hastalık hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Tedavi edilmediği takdirde kalıcı saç kayıplarına yol açabilen Tinea Kapitis, kozmetik sorunlar yaratarak da hayat kalitesini düşürebilir.

 

Onikomikoz: Mantarlar tırnaklarda da gelişebilir ve tırnak sağlığının bozulmasına yol açabilir. Mantar enfeksiyonu tırnak altında başlayıp ilerler.  Ayak tırnaklarında renk değişimi, çürüme ve kalınlaşma gibi belirtilerle karakterize olan onikomikoz; tedavi edilmediği taktirde diğer tırnaklara da yayılabilir. İhmal edilmesiyle birlikte bazı durumlarda kronik ağrıya yol açabilen tırnak mantarının tedavisinde kremler ve ilaçlar kullanılır; tedavi uzun süre devam edebilir.

Akne Rozasea Tedavisi

Hastalığın hangi evrede olduğu doğrultusunda dermotologlar farklı tedavi yöntemleri uygulayabilir. Hastalığın ilk evrelerinde topikal tedaviler; hastalığın ilerlemesine bağlı olarak sistematik tedaviler tercih edilebilir. Kılcal damarların artış göstermesi ile birlikte lazer tedavisi de akne rozasea tedavisinde kullanılmaktadır.