Mezoterapi

Dermokozmetik Uygulamalar

Mezoterapi

Mezoterapi; cildin mezoderm katmanına özel serumların enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilen dermakozmetik bir uygulamadır. Saç dökülmesi, ciltteki yara izlerinin giderilmesi, cilt gençleştirilmesi, çatlak tedavisi, akne izlerinin giderilmesi ve selülit tedavilerinde kullanılan mezoterapi uygulaması ilk olarak 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından geliştirilmiştir. Vitamin, mineral, bitki özütleri, farmasötikal ajanlar ve hemeopatik ajanların cilde enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bu dermakozmetik tedavi uygulaması; kanserli hastalara, hamilelere ve genel sağlık durumu bu uygulamaya müsait olmayan kişilere uygulanamaz. Mezoterapi tedavisinin etkisinin maksimum derecede hissedilmesi ve yan etkisinin oluşmaması adına bu işlemin uzman dermatologlara yaptırılması gerekir.

Saç Mezoterapisi

Genetik sebepler, hava kirliliği, fiziksel ve psikolojik strese maruz kalınması, yanlış beslenme, vitamin eksikliği vb. nedenlerle zayıflayan ve yıpranan saçlar bakım görmediği takdirde zaman içerisinde dökülür. Saçlar kalıcı olarak dökülmeden saç mezoterapisi ile saç derisinin mezoderm katmanına saç hücrelerinin canlanması ve beslenmesi amacıyla gerekli minerallerle vitaminler enjekte edilir. Böylece saçlar güçlenir, parlar, saçların kalitesi artar ve saç dökülmeleri azalarak kesilir. Özellikle genetik faktörlere bağlı olmayan saç dökülmelerinde mezoterapi uygulamasının çok başarılı sonuçlar ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Genetik yatkınlık nedeniyle yaşanan saç dökülme probleminin azaltılmasında da mezoterapi etkilidir.

Yüz Mezoterapisi

Deri tümörü oluşumunu önlemede en önemli faktörün güneş ışığından korunmak olduğu unutulmamalıdır. Özellikle açık tenli kişilerin güneş koruyucuları sürmeden güneşe maruz kalmamaları veya güneşten korunamıyorlarsa uygun giysileri giymeleri gerekir. Tümörler genetik nedenlerle ve ilerleyen yaşa bağlı olarak görülebileceği için istenmeyen sağlık sorunlarından korunabilmek adına tedbirli olunması önerilir. Kişi, cildinde farklılaşma görmesi halinde dermatologlara başvurmalı ve bu değişimin nedenini kesinleştirmelidir.

Vücut Mezoterapisi

Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılan vücut mezoterapisi uygulaması sırasında vücuda yağ yakıcı, şişkinlik azaltıcı, lenfatik sistemi canlandırıcı ve dolaşım sistemini hareketlendirici maddeler enjekte edilir. Karın bölgesine, bacaklara, sırta, kollara ve bel bölgesine uygulanabilen bu dermakozmetik uygulamanın seanslarının sayısı kişiden kişiye değişebilir. 8 – 10 seans uygulandığı takdirde başarı sağlanır. Vücut mezoterapisi seanslarından sonra kişi günlük yaşantısına hızla geri dönebilir. Seanslar sırasında mikro enjeksiyon için kullanan iğneler çok ince olduğu için rahatsız edici bir acı hissedilmez.