PRP (Platelet Rich Plasma)

Dermokozmetik Uygulamalar

PRP (Platelet Rich Plasma)

Dolgu enjeksiyonu, mezoterapi, krem ve maske olarak hazırlanıp uygulanabilen PRP, yaygın olarak kök hücre tedavisi olarak bilinmektedir. Cildi gençleştirme ve onarma özelliği bulunan bu dermakozmetik uygulama sırasında cilde enjekte edilen serumlar kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanır. Zaman içerisinde ciltte oluşan sorunların giderilmesi, yara izlerinin ortadan kaldırılması ve cildin canlandırılması adına uygulanan PRP tedavisi cilt gençleştirmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

PRP Nedir?

“Trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma” olarak açılan PRP, medikal bir uygulama olup hastadan alınan kana santrifüj işlemi uygulanması ve tüplerin kan bileşenlerine ayrılması sonucu elde edilen trombosit yoğunluğu yüksek bir jeldir.

 

Trombosit yoğunluğu fazla olan bu jelin kanı pıhtılaştırma ve cildi gençleştirme gibi özellikleri bulunur. Aslına bakılırsa PRP uygulaması tam anlamıyla bir kök hücre tedavisi sayılmaz. Ancak kök hücreler üzerinde çalışıldığı ve bu uygulamanın yara izi tedavisinde etkili sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz.

PRP Uygulamasının Amacı Nedir?

PRP tedavisinde kişinin kanından üretilen jelimsi maddeler derinin içerisine enjekte edilir. Dokularda meydana gelen hasarlar enjekte edilen serumun da yardımıyla hızlı bir şekilde onarılmaya başlar. Enjeksiyon bölgelerinde cilt kendini toplarlar ve yenilenir. Yara izlerinin giderilmesi, doku yenilenmesi, cildin doğal bir ışıltıya kavuşması bu uygulamanın temel amaçları arasında yer alır.

 

Aynı zamanda ciltteki yaşlanma belirtilerinden rahatsız olan, kırışıklıklarından kurtulmak ve cildine esneklik kazandırmak isteyen kişiler de uzman dermatologlara başvurarak PRP uygulamasını yaptırabilirler.

 

PRP uygulaması yüze, boyun ve dekolte bölgesine, bacaklara, ellere ve kollara yapılabilir. Temel amaç cildin gençleştirilmesi olduğu için hedef bölgeyi hasta ve dermatolog belirleyebilir.

PRP Uygulaması Kaç Seans Yapılmalıdır?

PRP uygulamasının olumlu etkilerini görmek için uygulanması gereken seans sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve ciltteki sorunlar doğrultusunda seans sayıları belirlenir. Genellikle 3-4 uygulamadan sonra kalıcı bir sonucun elde edildiği söylenebilir. Başarı sağlandıktan sonra 6 ve 12 aylık periyotlar dahilinde uygulama tekrarlanabilir.

PRP Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

PRP uygulaması uzman dermatologlar tarafından gerçekleştirildiğinde birçok fayda sunar. Güvenlidir, sonuçları uzun sürelidir, deriyi canlandırmak için kullanılan serumlar doğaldır, uygulama kolaydır ve kırışıklıkları cildi gençleştirerek kapattığı için diğer dermakozmetik uygulamalarla kıyaslandığında daha etkilidir.