Radyo Frekans – RF

Dermokozmetik Uygulamalar

Radyo Frekans – RF

Çok ileri boyutlara ulaşmayan cilt sarkmalarının tedavisinde kullanılan Radyo Frekans uygulamaları; kolay uygulanabilen ve başarılı sonuçların alınmasını sağlayan yöntemlerdir. Yüz kontürünün belirginleşmesinde ve sarkmaların giderilmesinde etkin sonuç veren bu yöntem; alın, yanak, çene, gıdı ve boyun gibi yaşlanma belirtilerinin en sık görüldüğü cilt bölgelerinde güvenle kullanılabilir.

Cerrahi müdahaleye gereksinim duymayan ya da cerrahi müdahaleden çekinen ancak gençleşmek isteyen kişilerin en çok talep gösterdiği uygulamalar arasında yer alan RF; cilt altı katmanlarında kontrollü ısı artışına yol açar. Cilt altı katmanlarının ısıtılmasıyla kollajen üretimini tetikleyen RF enerjisi; bölgesel incelme, selülit tedavisi, cilt gençleştirilmesi ve cilt sarkmalarının gerginleştirilmesi amacıyla uygulanabilir.

RF Tedavisi Nasıl Uygulanır?

RF uygulaması; kişinin cilt problemleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir. Uygulama yapılmadan önce hastanın sağlık geçmişi dinlenmeli RF uygulamasının herhangi bir yan etkisinin ortaya çıkmayacağından emin olunmalıdır.

Uygulama öncesinde yüzdeki tüm makyaj malzemeleri çıkartılır ve cilt derinlemesine temizlenir. Ardından lokal anestezik etkisi bulunan bir krem cilde uygulanır ve hedeflenen cilt bölgesinin uyuşması beklenir. Cildin alt katmanlarına gönderilecek enerji miktarı göz önünde bulundurularak gerekirse cilt yüzeyini korumak için cilde jel sürülür ve uygulamaya başlanır. Hedeflenen bölgenin genişliğine göre seans süresi değişse de genel olarak RF uygulama seanslarının kısa sürdüğü söylenebilir. Hastaların ihtiyaçları doğrultusunda seanslar yaklaşık 10 gün arayla 5-6 kere tekrarlanabilir.

RF Kimlere Uygulanmaz?

Oldukça güvenli bir yöntem olsa da; hamilelere, metal protez kullanan kişilere, kanser teşhisi konan veya kanser tedavisi devam edenlere, MS hastalarına ve kalp pili kullananlara RF uygulanmaz. Uygulama sonucunda istenmeyen bir sağlık sorunu çıkmaması adına dermatologlarla detaylı görüşmeler yapılmalı ve hastalık geçmişi olduğu gibi kendileriyle paylaşılmalıdır.

RF Sonrası İyileşme

Cildi hassas olan kişiler RF uygulamasının hemen sonrasında ciltlerinde kızarıklık fark edebilirler; endişelenilmesi gereken bir durum değildir. Kızarıklıklar kısa süre sonra geçecektir.

RF sonrası iyileşme süreci çok hızlı olur ve istisnai bir durumla karşılaşılmadığı sürece günlük hayata çok hızlı bir şekilde geri dönülebilir. dermatologlar gerekli gördükleri takdirde, cilt nemlendiricilerin ve yangıyı azaltan kremlerin kullanılmasını isteyebilirler.

RF Nasıl Uygulanır?

İletkenliği yüksek ve hijyenik altın iğnelerle cildin alt dokularına atış yapılarak ciltte çok sayıda mikro kanal oluşumu sağlanır. İğne ucundan gönderilen ve cildin üst katmanına ulaşmayan radyo frekans sayesinde cildin orta katmanında kollajen ve elastin üretimi tetiklenir. Radyo frekans cildin üst katmanına temas etmediği için ciltte ısıya bağlı herhangi bir zarar oluşmaz. Böylece RF uygulamasının temel amacı yerine getirilmiş olur; cildin üst katmanına hasar verilmeden alt katmanına enerji gönderilir.

Altın İğne Radyo Frekans Hangi Amaçla Uygulanır?

  • Zamanın en somut izleri olan kırışıklıkların giderilmesi,
  • Gözeneklerin sıkılaştırılıp cildin gençleştirilmesi,
  • Çatlakların tedavi edilmesi,
  • Akne sorunun çözülmesi,
  • Aşırı terleme probleminin giderilmesi,
  • Kollarda ve bacaklarda oluşan sarkmaların sıkılaştırılması,
  • Ciltte oluşan izlerin yok edilmesi ya da hafifletilmesi gibi amaçlarla RF uygulaması yapılmaktadır.

 

Çeşitli amaçlarla uygulanabilen RF; en çok yüzdeki kırışıklıkların tedavisi için tercih edilmektedir. Göz çevresinde, dudak üzerinde, alında, kaş arasında ve yanaklarda zaman içerisinde ortaya çıkan kırışıklıklara altın iğne tedavisi memnuniyet verici çözümler sunmaktadır.

 

Cildin üst katmanına zarar vermeyen ve doğrudan dermis katmanına ulaşan radyo frekanslar çatlak tedavisinde de etkili sonuçlar doğurmaktadır. Kilo alıp verme nedeniyle oluşan sarkmaların tedavisinde RF yine etkili bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Terleme tedavisi kapsamında da kullanılan fraksiyonel iğneli radyo frekans, koltukaltındaki ter bezlerini tahrip ettiği için kalıcı olarak terleme problemini azaltır.

Altın İğne Radyo Frekans Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Altın iğne uygulaması cildin epidermis tabakasına hiçbir zarar vermeden cilt altı dokuda yenilenmeyi sağlar. Cilt katmanları arasından geçen radyo frekans enerjisi cildi gençleştirme özelliğine sahiptir. Üstelik uygulama sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Ciltte tahrişe neden olmadığı için yaz aylarında da güvenle uygulanabilen RF; diğer dermakozmetik uygulamalarla da bir arada gerçekleştirilebilir. Seanslar sonrası kişi günlük hayatına hemen dönebilir.