Saç Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Saç Hastalıkları

Saçlarda, daha doğrusu saç derisinde meydana gelen hastalıklar kişilerin hayat kalitesini düşürür ve görünümleri ile ilgili endişe duymalarına yol açan sorunlar ortaya çıkarır. Kişinin görünümünde doğrudan etkisi olan saçlar ne kadar sağlıklı olursa kişinin özgüveni de o denli yerine gelir. Bu nedenle kalıcı saç dökülmelerine yol açabilen hastalıklara yakalanan kişilerin bir an önce tedavi olmaları gerekir. Tedavi edilmeyen saç hastalıklarının uzun dönemde kişileri psikolojik açıdan etkileyeceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

 

Saç derisinin çevresel faktörlerden, ilerleyen yaştan ya da sağlık sorunlarından etkilenmesi gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilen saç hastalıkları uzman dermatologlar tarafından tedavi edilmelidir.

 

Saç hastalıkları tedavisi için dermatologlara başvuran kişilerin detaylı muayeneleri yapılır, hastalık öyküleri dinlenir ve sorunları teşhis edildikten sonra tedavi seçenekleri belirlenir.

Saç Dökülmesi

Fiziksel ve psikolojik travmalara maruz kalınması, ateşli hastalıklar, genetik faktörler, hormonal değişimler, saç derisinde oluşan çeşitli hastalıklar ve demir eksikliği gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan saç dökülmesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesi tek başına bir hastalık olarak düşünülmemeli; farklı hastalıkların belirtisi veya sonucu olarak değerlendirilmelidir. Saç dökülmesi şikayetlerinin ardında ciddi sağlık problemlerinin olacağı göz ardı edilmemeli ve saçları dökülen kişiler dermatologlara başvurmalıdır.

Alopesi Areata (Saçkıran)

Saç derisinin bir bölümünde bölgesel saç kaybına yol açan saçkıran hastalığı, tedavi edildiği takdirde kalıcı saç kaybına neden olmaz. Saçkıran oluşumuna yol açan temel faktörler belirlendiği takdirde tedavi sürecine geçilir. Bu aşamada saç köklerinin uyarılması amacıyla krem, losyon ve kortizon tedavileri uygulanabilir.

Tinea Kapitis (Saç Derisi Mantar Hastalığı)

Genellikle çocukluk döneminde görülme sıklığı artan mantar enfeksiyonları yetişkinlerde de gözlenebilir. Saçkıran da bir tür mantar hastalığı olmakla birlikte, mantarların yol açtığı farklı tür sorunların da olduğu bilinmektedir. Bu hastalıklardan biri Favus hastalığıdır. Saçlı deride gelişen bu mantar, deri ve tırnaklarda sorunlara yol açabilir. Kıl çevrelerinde yerleşen ortası çökük yapılar bu hastalığın en sık görülen belirtileridir.

 

Saç derisi mantarları, saç derisinde yoğun şekilde kepeklenme, kaşıntı ve pullanma oluşumuna yol açabilir. Saç derisinde mantar oluşumu saçları zayıflatır, inceltir, parlaklığını alır ve tedaviye gidilmediği takdirde saç dökülmesine neden olabilir.

 

Saç derisinde şişlikler, iltihap oluşumu ve ateş gibi belirtilerle kendini gösteren mantar hastalığı bulaşıcıdır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen bu sorun medikal tedavilerle giderilebilir.