Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Dermokozmetik Uygulamalar

Sedef Hastalığı (Psoriasis)

Cilt hücrelerinin hızla yenilenmesi ve bu sürecin akabinde ciltte parçalı kırmızı zemin üzerinde pullanma oluşması ile karakterize olan sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin normalden farklı çalışması nedeniyle oluştuğu düşünülen bu hastalığın bulguları farklı şekillerde görülebilir.

Sedef Hastalığının Belirtileri

Sedef hastalığının en sık görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 

  • Eklem bölgelerinde ağrı,
  • Cilt kuruluğu,
  • Kırmızı renkte, iltihaplı yamalar
  • Yamaların üzerinde gri renkte sert pullanmalar,
  • Kırmızı renkli yamalarda kaşıntı, yanma ve acı.

Sedef Hastalığının Çeşitleri

Plak Sedef Hastalığı: Derinin belirli kısımlarında kırmızı renkte iltihaplı yamalar meydana gelmesine neden olan plak sedef hastalığı, cilt üzerinde gri renkli pullanmaların oluşmasına da yol açar. Genellikle diz ve dirsek bölgelerinde görülen plak sedef hastalığı en yaygın görülen sedef hastalığı çeşidi olarak bilinir. Egzama ile karıştırılan plaklar, kişinin hayat kalitesini düşürür.

 

Püstüler Sedef Hastalığı: Genellikle yetişkinlerde ortaya çıkan püstüler sedef hastalığı, ellerde ve ayaklarda küçük boyutlu kırmızı renkli ve pullu yamaların oluşması olarak tanımlanabilir. Püstüler sedef hastalığına yakalanan kişilerde sivilceye benzeyen iltihaplı kabarcıklar da oluşabilir.

 

Guttat (Damlacık) Sedef Hastalığı: Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan guttat sedef hastalığı; bacaklarda, kollarda ve vücudun genelinde pembe renkli noktasal lekelerin oluşmasına neden olur. Antibiyotik tedavisi ile gerileyebilen belirtileri bulunur ve çoğunlukla vücuda enfeksiyon girmesi sonrası oluşur.

 

Ters Sedef Hastalığı: Koltuk altı, kasık ve genital bölgelerde görülen ters sedef hastalığı ciltte kırmızı renkli, parlak ve iltihaplı yamaların meydana gelmesine neden olur. Gün içerisinde terlemeyle birlikte plaklanma olan bölgeler tahriş olarak hastaların acı çekmesine yol açar.

 

Eritrodermik Sedef Hastalığı: Güneş yanıklarını andıran geniş yamaların oluşmasına yol açan eritrodermik sedef hastalığı nadiren görülür.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Bulaşıcı olmayan ancak kişinin günlük hayatını olumsuz şekilde etkileyen sedef hastalığının tedavisinde temel amaç; hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak ve kişinin hayat kalitesini arttırmaktır. Sedef hastalığını tamamen iyileştirebilecek bir tedavi henüz bulunmasa da neden olduğu belirtileri yok etmek için etkili yöntemler bulunmaktadır.

 

Kortizon içeren kremler, bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini takviyeleri; hücre artışını baskılayan Antralin içerikli kremler ve pullanmayı azaltmak amacıyla kullanılan nemlendiriciler hastaların hayat kalitesini olumlu yönde etkiler.

 

Hastalığın seyrine ve hastanın genel sağlık durumuna uygun olarak belirlenen medikal tedavilerinin etkisiz kalması durumunda ultraviyole tedavisi ve lazer uygulamaları ile de sedef hastalığının yol açtığı şikayetlerin azaltılması amaçlanır.