Siğiller

Deri Hastalıkları

Siğiller

Human Papilloma Virüsü (HOV) nedeniyle oluşan; vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilen siğiller farklı yapıda ve şekillerde oluşabilir. Genellikle ciltte pürüzlü  ve sert kabarcıklarla karakterize olan siğiller, pürüzsüz ve yumuşak yapıya da sahip olabilir. Eller ve ayak tabanı başta olmak üzere vücudun tüm bölgelerinde görülebilen bu cilt sorunları yapılarına göre uygulanan farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir.

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Siğillerin farklı yapılarda ve vücudun çeşitli bölgelerinde görülebileceğinden az önce bahsetmiştik. Bu kapsamda genel olarak üç çeşit siğil oluşumundan bahsedebiliriz.

 

Genel Siğiller: Tüm vücutta çıkabilen genel siğiller özellikle el parmaklarında, el üzerinde ve tırnak çevresinde gelişirler. Derinin tahrip olması ve virüsün bu bölgelere yerleşmesi sonucu ortaya çıktıkları için genellikle el derilerinde hassasiyet oluşan kişilerde görülürler.

 

Düz Siğiller: Tekli siğil oluşumlarının aksine düz siğiller küçük ve çoklu olarak gelişirler. Yüzeyleri düzdür ve çocukların yüzlerinde görülebilmeleri nedeniyle hassasiyet gerektirir. Erkeklerde de kadınlarda da görülen düz siğiller cildin tahriş olması ve HPV virüsünün bulaşması sonucu meydana gelirler.

 

Ayak Tabanı Siğilleri: Genellikle ortasında siyah nokta bulunan ve kişinin hayat kalitesini azaltan ayak tabanı siğilleri tekli ve çoklu olarak meydana gelebilir. Yürürken oluşan basınç nedeniyle ayak tabanının iç kısmına doğru giren bu oluşumlar günlük aktiviteler sırasında acı ve ağrıya neden olabilir.

Siğiller Bulaşıcı Mıdır?

Siğillere neden olan temel unsurun HPV virüsü olduğu gerçeği düşünüldüğünde siğillerin bulaşıcı olabileceği sonucu çıkarılabilir. Siğili olan kişilerle aynı eşyaları düzenli olarak kullanan kişilere siğil bulaşabilir. Ancak siğilin bulaşabilmesi için temasın uzun süreli ve sıklıkla tekrarlanıyor olması gerekir. Siğiller bulaşıcı olsa da bu olasılığın çok yüksek olmadığı bilinmektedir.

Siğil Tedavisi

Siğillerin tedavisi siğilin meydana geldiği bölgeye, siğilin yapısına ve sayısına göre farklılık gösterebilir. Düz siğillerin tedavisinde vitamin ve mineral takviyeleri verilerek kişinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amaçlanır.

 

Siğil tedavisinde ilaç kullanımı da oldukça yaygındır. Dermatologların belirlediği ilaçlar düzenli olarak kullanıldığı takdirde siğillerin gelişiminde gerileme sağlanabilir.

 

Ancak tüm siğiller medikal tedaviye yanıt vermez. Bu gibi durumlarda özel uygulamalar ile siğiller yok edilebilir. Medikal tedaviye dirençli siğillerin tahrip edilmesinde; buz tedavisi olarak bilinin “kriyoterapi”, yakma tedavisi olarak bilinen “elektrokoter” ve lazer ışını tedavi yöntemleri kullanılabilir.